Túl sok az otthon töltött idő? Unalom helyett lomtalaníts!
Az élet időnként bizony igen váratlan fordulatokat hoz. A januári évindításkor még alig gondoltuk, hogy a tavaszi hónapokat sokan karanténban töltik majd. A mai világjárvány hatalmasat fordított a dolgok állásán, és sokan ilyen vagy olyan okok miatt, de kénytelenek otthon tölteni idejüket. A home office kitűnő alternatívának számít, ám ez sok munkakörben nem megoldható. A hirtelen adódott szabadidőnek azonban nem kell haszontalanul telnie.
A világhálón számos olyan tippel találkozhatsz, mellyel hasznossá teheted magad, ezek közül pedig az egyik a lomtalanítás. Talán már lerágott csontnak tűnhet, mégis sokan nincsenek tisztában azzal, milyen elvek alapján, hogyan érdemes ezt az akár több napot is igénylő feladatot elvégezni. Miért ne hoznád ki a legtöbbet a jelenlegi helyzetből? Ha teheted, maradj otthon, és tedd környezeted élhetőbbé, áttekinthetőbbé és kényelmesebbé! Ehhez igyekszünk most néhány praktikus tanácsot adni.
Hozzáad-e értéket életedhez?
Az évek múltával egyre több olyan tárgy és holmi halmozódik fel otthonunkban, amelyek tulajdonképpen teljesen használaton kívül vannak. A lomtalanítás lényege, hogy ezektől könyörtelenül szabaduljunk meg. Persze a nosztalgikus érzések, a ragaszkodás vagy a „még jó lesz valamire”- gondolkodásmód gyakran meggátol bennünket ebben. Tény pedig, hogy a haszontalan tárgyak nem csak nyomasztóan hatnak, hanem bizonyos szinten a múltba is rántják az embert. Tegyük tehát fel a kérdést minden ilyen holmi esetében magunknak, hogy hozzáad-e még az bármilyen értéket is életünkhöz. Ha a válasz nem, akkor tudod, mi a dolgod.
Kevesebb takarítás a jövőben
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a háziasszonyok által rendszeresen végzett takarítás kicsit sem tartozik kedvenc elfoglaltságaik közé. A lomtalanítás során rengeteg hely felszabadulhat, ami megkönnyíti a takarítást, és valahogy alapvetően érezzük tisztábbnak otthonunkat a rumli felszámolásával.
Pénzügyileg átgondolt döntések
Egy-egy rendszerezés alkalmával könnyen rájöhetsz arra, hogy sokkal többet költöttél tárgyakra, mint az ténylegesen szükséges lett volna. A mai kor embere gyakran beleesik abba a hibába, hogy ezektől várja a boldogságot. A tények pedig azt mutatják, hogy a felhalmozott dolgok aligha járulnak hozzá a lelki harmóniához, sőt, sok esetben éppen a kiegyensúlyozatlanság ellensúlyozására használjuk a vásárlást. A lomtalanítás remek alkalom ahhoz, hogy átértékeld vásárlási szokásaid, és tényleg csak olyan kiadásokra szánj pénzt, amelyek a mindennapi használatban lesznek.
Tervezz előre, oszd be az idődet!
Ha minden helyiséget egyszerre szeretnél rendbe tenni, akkor valószínűleg már az első néhány órában elmegy a kedved az egésztől. Egyelőre kezdenéd a ruhákkal? Ilyenkor sokak szerint az a megfelelő módszer, hogy minden, a lakásban fellelhető ruhád egy helyre halmozod, és így válogatod át azokat. Gondolj bele, mekkora ruha kupaccal találnád szembe magad ilyenkor! Bőven elég, ha egy napra csak a ruhák szelektálását iktatod be. Az iratokra, papírokra hagyd a következő napot, hasonlóan a konyhára, ahol valószínűleg a takarítási feladatok is megnövekszenek majd. Ugyan haladhatsz helyiségenként is, de ennél praktikusabb, ha a tárgyak, használati eszközök, ruhák és hasonlók típusonként kerülnek górcső alá. Így tudod, mi az, ami megy, és mi az, ami marad, sőt, az elhelyezésüket is egy alkalommal végezheted el.
Szelektálj tudatosan!
Legjobb, ha többféle kategóriát állítasz fel a lomtalanítás során. Biztosan lesznek olyan darabok, melyektől semmiképpen nem válnál meg. Mások egyszerűen már nem hasznosak számodra, például mert nem hordod őket, vagy újabb készülék áll rendelkezésedre. Amennyiben ezek még mások számára használhatóak, akkor meghirdetheted azokat eladásra, vagy ha nem bajlódnál ilyesmivel, akkor el is adományozhatod. Az interneten kattintgatva gyorsan találhatsz olyan szervezetet, intézményt, ahol szívesen fogadják azokat.
DIY projektek
Ha kreatív gondolkodással vagy megáldva, akkor valószínűleg minden apróságban meglátod a lehetőséget. Amit meg tudsz javítani, átalakítanád, azokat helyezd az újrahasznosítható szekcióba. Arra azonban vigyázz, hogy ne ide kerüljön minden szemét, mert akkor tulajdonképpen semmit nem csináltál. Amit már nem tudsz felhasználni, vagy nem ugrik be azonnal róla, hogy mit hozhatnál ki belőle, annak mennie kell. Érdemes egyébként a bútorokban is hasonlóan gondolkodni. A hosszadalmas felületi előkészítés, festés, lakkozás helyett azonban van egy remek módszer arra, hogy újjá varázsold a megunt polcot, szekrényt. Hallottál már az öntapadós bútortapétákról? A kínálat minden korábbinál szélesebb, így biztosan megtalálhatod azt a stílust színben, mintában, felületben, mely ízlésedhez és lakberendezésedhez is passzol.
Írta: Kiss Anita