Marie Kondo a rendteremtést egyfajta rendszerként közelíti meg, de ennél sokkal többet kaphatunk látásmódjától. Vajon mindössze minimalizmusról van szó? Vagy sokkal több ez a szemlélet annál?
Fókuszban a hajtogatás
Mielőtt bármi többet elárulnánk a Marie Kondo-féle módszerről, érdemes megismerkedned azzal a hajtogatási trükkel, ami segít majd megőrizni is az elkészült rendet. A ruhák – azok típusától függetlenül- összehajthatóak téglalapformára. A precíz hajtogatással rengeteg hely spórolható meg, ráadásul a fiókokban egymás mellé helyezett ruhadarabok átláthatóak, és ha egyet kiemelsz közülük, a többi még rendezetten marad a helyén.
Az élet folyamatos változás
A dolgok változnak az ember körül, mint ahogyan mi magunk is alakulunk idővel. A személyiségre a külső hatások, a belső érés és persze a megélt tapasztalatok egyaránt hatással vannak. Ezzel összefüggésben, ami egykor örömet okozott, az talán ma már felesleges kacattá silányult. Az aktuális boldogság tehát annak függvényeként is alakul, hogy milyen környezetben töltjük időnket, az otthon mennyire szolgálja személyiségünket, azt az embert, akivé váltunk. Ennek megfelelően az otthont időnként érdemes szelektálni, kiválogatni használati tárgyainkat és ruháinkat. Marie Kondo módszere ebben is segítséget nyújt.
Az enteriőr kialakításában az ott használt bútordarabok is szerepet játszanak. A jól megválasztott típusok a rendszerezésben is segíthetnek, de nem elhanyagolható az sem, hogy mennyire nyerik el tetszésünket. A régi bútorok felújítása a korszerű öntapadós bútortapétákkal gyorsan és könnyedén megvalósítható, így újszerű, ízlésednek megfelelő stílust képviselhetnek a már megunt darabok.
Maradjon, ami örömet szerez?
A Marie Kondo-féle rendszerezési művelet alapvetése az, hogy olyan tárgyakkal, ruhadarabokkal vegyük körbe magunkat, amelyek örömet szereznek. De vajon mennyire kivitelezhető ez napjainkban? Az írónő könyveit olvasva azonnal szembetűnnek a kulturális különbségek. Tény viszont, hogy tanácsait saját életritmusunkra, felfogásunkra átértelmezve jó utat kínálhat a rendezett, igényes környezet felé.
Ha ruhákról van szó, akkor könnyedén alkalmazható az, miszerint olyan darabok maradjanak, melyeket szeretettel, jó szívvel tudunk viselni. Ha valami szúr, nem megfelelő a szabása, a méret hagy kívánnivalót maga után, vagy egyszerűen egy rossz emlékhez kötődik, akkor annak nincsen maradása. Ilyen módon olyan ruhatárat tudsz kialakítani, amely garantáltan örömet okoz a mindennapokban.
Funkcionalitás és minimalizmus?
Más a helyzet a hétköznapi használati tárgyainkkal? Miként tud egy kenyérpirító örömet okozni? A tényleges funkcionalitásuk miatt alkalmazott eszközök, tárgyak esetében a kihasználtságra érdemes a hangsúlyt helyezni. Ha az olajsütőt évek óta nem vetted elő, akkor feleslegesen foglalja a helyet. Hasonló a helyzet azzal a kapszulás kávéfőzővel is, ami helyett évek óta inkább a régi kotyogóst választod. Fontos, hogy otthonod ne egyfajta tároló helyként szolgáljon, hanem minden ízében kihasznált, praktikusan és ízlésednek összeállított élettérré váljon.
Kőbe vésett szabályok nélkül is működik!
A rendszerezéssel kapcsolatban az a jó, hogy nincsenek kőbe vésett szabályok. Marie Kondo ötleteiből éppen úgy meríthetsz, mint saját elképzeléseidből. A lényeg valahol abban rejlik, hogy ne őrizz meg mindent azért, hogy „valamire még biztosan jó lesz”. Ha mindenképpen ragaszkodsz néhány ruhadarabhoz, mert jó emlékeket idéznek, akkor nevezz ki erre a célra egy dobozt, és ami abba belefér, az maradhat, a többitől pedig inkább válj meg. Érdemes ezt egyébként nem egyfajta megválásként kezelni, hanem valami új kezdeteként gondolni rá. Tartsd szem előtt azt, hogy az újraszervezett gardrób magában rejti a kényelem, az áttekinthetőség és a rendezettség minden pozitívumát.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendezetlen környezet rossz hatással van a mentális állapotra. Ne bújj a „zseni átlátja a káoszt” mondás mögé. Hosszú távon a rendezett otthon képes jó érzésekkel eltölteni.
Írta: Kiss Anita