Otthon, érzelmek, berendezés
E 3 kifejezés szoros kapcsolatban áll egymással. Otthonunk kialakítását aligha tudjuk megvalósítani érzelmi töltet nélkül, ugyanis ez az a hely, ahol személyiségünk is megmutatkozik. Bár vannak, akik lakberendezőt hívnak segítségül, de viszonylag ritka az az eset, amikor kizárólag az alkotói szabadságra van bízva, mit hoz ki a szakember a terekből. A legtöbben maguk igyekeznek alakítani az ingatlan helyiségeit, fókuszba helyezve az egyéni ízlést. Vannak, akiket a kreatív energiák megélése motivál, mások rajonganak a lakberendezés témája iránt, és szívesen kísérleteznének a különféle stílusokkal. Ami azonban elmaradhatatlan mindebből, az az otthonhoz fűződő érzelem, valamint a személyiség ilyen irányú kiteljesedése.
Gondolkodj valami újban!
A merészség a lakberendezésben kifizetődő. Nagyon nem lőhetsz mellé, de ha mégsem nyerné el tetszésed a kialakított színvilág, formai megvalósítás, akkor gond nélkül újrafestheted, átalakíthatod a tereket. Az a legjobb ebben, hogy bátran kísérletezhetsz, és akár évente új színeket varázsolhatsz a falakra, bútorokra. Ugyanakkor tény, hogy a legtöbben hosszú időszakokban gondolkodnak, és nem szeretnének évente felfordulást a lakásban. Az élénk színek egyre több otthonban megtalálhatóak, és ha valami semleges árnyalattal kombinálod azt, akkor tuti befutó eredmény születhet. A zöld, a kék és a lila nagy népszerűségnek örvendenek, de a mintás tapéták szintén divatosak. Ez utóbbiak nem csak a falra, hanem a bútorokra is választhatóak. Az öntapadós tapéták egyszerűen felhelyezhetőek a szekrényekre, bútorokra, melyek így új életet élhetnek egy megváltozott enteriőrben.
Félre a szentimentális hangulattal!
Vintage, vidéki romantika- sokan keresik az ebben rejlő szentimentális hangulatot. A stílusirányzat nem ment ki a divatból, de a múlttal történő szakításnak mégis helye van a mindennapokban. Hajlamosak vagyunk őrizgetni azokat a tárgyakat, bútorokat, vagy akár ruhadarabokat, melyekhez emlékek kötnek. Ezzel az is a baj, hogy valahol a múltban rekedünk, és kizárjuk a megújulás, a változás lehetőségét. Arról nem is beszélve, hogy a lakótér befogadó képessége véges, s ez akkor is így van, ha nagy alapterület áll rendelkezésünkre. A szelektálás, a tárgyak, holmik, kiegészítők folyamatosan újragondolásra szorulnak, érdemes ezek közül kizárólag azokat megtartani, melyeknek tényleges funkciójuk, szerepük, feladatuk van, vagy egyszerűen örömet okoznak.
Csak pozitívan!
Az örömet okozó tárgyak, ruhák pozitív életszemléletre sarkallnak. Szép dolog a gyermekkori játékok dobozokban őrizgetése, de ezeknek tényleges hasznát aligha tapasztaljuk. A nagyi ruhadarabjai szép emlékeket idéznek, mint ahogyan az első randizgatós ruhácskák is életünk izgalmas, romantikus korszakaira emlékeztetnek. Fontos, hogy olyan tárgyak vegyenek körbe bennünket, melyek motiválnak, megújulásra ösztönöznek. Persze a múlttal történő szakítás a legtöbbünk által nem megoldható, és nem is szeretnénk a megélteket teljesen magunk mögött hagyni. Mi a teendő ilyenkor? Gondoltál már arra, hogy a régi holmik mennyiségét praktikusan, racionális indokok alapján csökkentsd? Ehhez remek megoldás az, ha például a dobozokban tároltak számát úgy redukálod, hogy két doboz tartalmából csinálsz egyet. Annyitól célszerű tehát megszabadulni, hogy feleannyi helyen elférjenek a dolgok. Ez a nagyban is alkalmazható módszer kitűnő döntésnek bizonyul az egész otthon újragondolásában, a ruhatár minimalizálásában.
Mitől lesz otthon az otthon?
Az emberi érzelmek nem kikapcsolhatóak, és ez akkor is így van, ha közvetlen környezetünket alakítjuk. Mindannyian ismerjük azt, amikor szinte beleszeretünk egy-egy bútordarabba. Sokszor megmagyarázni is nehéz, miért van ez így, csak azt érezzük, hogy minden nap látni szeretnénk azt. A lakástextíliák, szőnyegek, dekorációs elemek kapcsán sincs ez másként. Az új holmik bekerülése mellett azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy a régiek közül szabaduljunk meg néhánytól. A rendezett környezet az alapja annak, hogy valóban otthonos érzés fogadjon a lakásba lépve.
Persze az élére állított tárgyak és a maximális higiénia kevés ahhoz, hogy az otthon otthonná váljon. Kell valami plusz hozzá, amitől a tér életre kel, és visszaadja a lakók személyiségét. A felújított, akár bútortapétával újjá varázsolt bútorok olcsón kihozhatóak, és mégis újszerű, az ízléshez passzoló felületek kerülnek így az enteriőrbe. Merj változtatni, megszabadulni holmiktól, újragondolni a tereket, a berendezési stílust, és alkoss egyéni ízlésedet fókuszba helyező tereket!
Írta: Kiss Anita