Elviselhetetlen meleg uralkodik a nappaliban? Szeretné megóvni bútorait a kifakulástól? A monitor jobb láthatósága érdekében szeretne tenni? A napjainkban nagy népszerűségnek örvendő napfényvédő fóliák előnyös tulajdonságait nem csak otthonunkban, hanem akár az irodában is kihasználhatjuk. Amíg azonban nagymennyiségű felhelyezését rendszerint profi cégekre szoktuk bízni, addig a lakáshoz tartozó nyílászárókat mi magunk is elláthatjuk a korszerű alapanyaggal. A napfényvédő fóliáknak köszönhetően nem csak a káros UV sugárzást tarthatjuk távol, de a kellemes belső mikroklíma érdekében is sokat tehetünk.
Kevesebb beáramló hő, komfortosabb lakás
Az elmúlt években már megtapasztalhattuk, hogy a nyári hónapokban bizony nem ritka a harmincöt fok környéki hőmérséklet. Ugyan a strandokon és élményfürdőkben ez elviselhető, de a lakásban, pláne klíma nélkül már annál kevésbé. Kevesen tudják, de napfényvédő fóliával akár a beáramló hő 65 százalékát kint rekeszthetjük. Az árnyékoló fóliák nem csak a meleg ellen védenek, de az UV sugarakat is szinte teljes egészében megszűrik. A kevesebb hőnek köszönhetően komfortosabban érezhetjük magunkat a lakásban, ami korántsem elhanyagolható szempont akkor, ha jelentős mennyiségű időt töltünk otthonunkban.
Tény, hogy nem mindannyian kedveljük a klímát, de az is előfordulhat, hogy az energiatakarékosságot szem előtt tartva inkább másféle megoldás után néznénk a hővédelem érdekében. A napfényvédő fóliák használatával hűvösebb lesz a lakásban, ami egyértelműen jó hatást gyakorol általános közérzetünkre. A túlságosan melegben csökken a koncentráló képesség, ingerültebbek lehetünk, s ha ezekkel a hátrányokkal nem kell számolnunk, akkor az otthoni munkavégzés is hatékonyabbá válhat. Mivel a lehetőség manapság egyre többeknek megadatik egyes szakterületeken, ezért mindenképpen figyelmet érdemel az ehhez ideális környezet kialakítása.
Árnyékolás felsőfokon
A nyílászárókon beáramló fény ugyan világossá varázsolja a helyiségeket, de sajnos számos hátrányával is számolnunk kell. Mindannyian találkoztunk már azzal a jelenséggel, amikor a napsütés pont belevilágít a televízió képernyőjébe. Ennél még bosszantóbb lehet az a helyzet, amikor az asztali számítógép monitorja tükröződik és válik így használhatatlanná a megfelelő árnyékolás hiányában. Ha nem szívesen töltenénk napunkat a leengedett redőnyök jelentette sötétségben, akkor megéri a napfényvédő fóliák nyújtotta előnyöket választani.
Védelem az UV sugárzás ellen
Nem csak kirakatok esetében szokott előfordulni, hogy az erős napsugárzás kifakítja a kiállított darabokat, hanem otthonainkban is megtapasztalhatjuk a jelenséget. Ha nem szeretnénk, hogy féltve őrzött lakástextíliáink, az ajándékba kapott kanapé, vagy a méregdrága függönyök néhány hónap alatt kifakuljanak az erős UV sugárzástól, akkor nagyon fontos, hogy időben gondoljunk a fényvédelemre. A színtelen, vagy a kifejezetten árnyékoló napfényvédő fóliák ideális választásnak bizonyulnak annak érdekében, hogy a bútorok és a textilek hosszú időn ár megőrizzék eredeti, élénk színüket.
Egyszerű felhelyezhetőség
A napfényvédő fóliákkal szemben lényeges követelmény manapság az, hogy házilag is egyszerűen felhelyezhetőek legyenek. A gyártók is tudják ezt, és az akár online is megrendelhető csomagban speciális eszközök is megtalálhatóak annak érdekében, hogy a felhelyezés zökkenőmentes legyen. A simítólapát és a vágóeszköz helyes alkalmazása mellett arra is érdemes odafigyelni, hogy nedves felületre helyezzük fel a napfényvédő fóliát.
A feladat egyébként egészen egyszerű. Elsőként nincs más dolgunk, mint a fóliát méretre vágni. Figyeljünk arra, hogy az üveg méreténél minden oldalon legalább 3-4 mm ráhagyással dolgozzunk. Ezt követően egy növényspriccelésre alkalmas eszközzel nedvesítjük be az ablakot, megkönnyítve ezzel a fólia felhelyezését. Nem csak az üveget, de a fólia hátoldalát is be kell permeteznünk, természetesen csak azt követően, hogy arról eltávolítottuk a védőfilm réteget. Amint felhelyeztük a fóliát a kívánt felületre, jöhet még egy sor permetezés, majd a kapott simítólapát segítségével középről kifelé haladva kifelé szoríthatjuk az esetlegesen létrejött levegő buborékokat és gyűrődéseket. Ha túl nagy lenne a fólia, akkor a széleknél levághatjuk azt. Ne ijedjünk meg akkor sem, ha homályos részeket látunk a felhelyezett fólia felületén, ezek ugyanis körülbelül egy-másfél nap múlva kiszáradnak és eltűnnek.
Napfény, az életerő és az energia forrása
Lakásvásárlásnál, vagy a munkavégzésre alkalmas helyiség kiválasztásánál mindannyian fontosnak tartjuk, hogy napfényes, világos helyiségek álljanak rendelkezésünkre. A napsütés beindítja szervezetünkben a hormonok termelődését, örömmel tölt el és energikusan állunk hozzá hatására teendőinkhez. Ha azonban hozzá elviselhetetlen meleg társul, már egészen más a helyzet. A napsugárzás káros hatásaival azonban ma már nem kell együtt élni, hiszen sokféle árnyékoló rendszer közül választhatunk.
A napfényvédő fóliák nagy előnye, hogy nem kell megvonnunk magunkból a fényt és az ablakon való kitekintés szabadságát, mégis úgy élvezhetjük mindezek előnyeit, hogy nem károsodnak bútoraink, kényelmesen használhatjuk a helyiséget, és a belső mikroklíma is alkalmas a jó közérzet feltételeinek megteremtésére. A klíma használata folyamatos költségekkel jár, és egyre többen vannak, akik allergiával vagy folyamatos szem- és torokfájással reagálnak a korántsem természetes behatásra. A napfényvédő fólia felhelyezését csak egyszer kell elvégezni, s onnantól kifogástalan állapotban szolgálja az árnyékolást, az UV-védelmet, az illetéktelen tekintetek kívül rekesztését és a beáramló hő kívántak szerinti csökkentését. A fokozott karcállósággal rendelkező anyagok egyszerűen felhelyezhetőek, így nincs szükség a feladathoz szakemberre.