Műanyagmentes mindennapok: fókuszban a környezetvédelem
Szeretnél többet tenni környezetedért? Fontosnak tartod, hogy a mindennapokban olyan megoldásokat válassz, amelyek a fenntartható fejlődést szolgálják? Az elmúlt hónapokban minden korábbinál többet lehetett hallani a műanyagok környezetre és állatvilágra káros hatásairól. Egyre több szakember, sztár és influencer hívja fel a figyelmet arra, hogy milyen negatívumokkal jár a műanyagok nap mint nap történő felhasználása és a szemétbe dobása. Cikkünkben annak igyekszünk utánajárni, hogyan küszöbölhetjük ki a műanyagok használatát hétköznapjainkban és otthonunkban. Tarts velünk, és csökkents tippjeinkkel ökológiai lábnyomod!
Műanyag nélkül, környezettudatosan
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, a lassan lebomló műanyagok akár több száz évig is szennyezik környezetünket, ezzel hatalmas károkat okozva a bolygónak és sajnos sok esetben az állatvilágnak is. A globális méretekben felhalmozódott műanyag hulladék mennyiségét azonban csak úgy lehet csökkenteni, ha hétköznapi szokásainkon változtatunk háztartási szinten. Nem ritka, hogy a városban, közösségi tereken, komplexumokban tartózkodás során használunk fel műanyagokat. Ezek mennyisége is csökkenthető egy kis odafigyeléssel. A környezettudatos gondolkodás kicsiben kezdődik, de eredményét akár globális szinten is érezni lehetne hosszú távon, ha mindenki fontosnak tartaná ezt a területet.
Zöldség, gyümölcs nejlonszatyorban? Felejtsd el!
Elég csak bármelyik élelmiszerboltba, zöldségeshez elmenni, és máris tengernyi műanyag szatyorral találhatjuk szembe magunkat. A zsömléket, péksüteményeket, a friss zöldségeket és gyümölcsöket egyaránt apró nejlonokba pakoljuk, amelyek rendszerint a kukában végzik. Bár ha többször felhasználjuk azokat, például az elvitelre szánt szendvicskészítésnél, azzal már tehetünk valamit a környezetért, de sajnos ez nem elég, hiszen előbb vagy utóbb így is a kukában végzi a műanyag. Ma már több webáruházban, üzletben találkozhatunk azokkal a textilből készült szatyorkákkal, amelyek tökéletesen alkalmasak a zöldségek, gyümölcsök számára. Rendszerint a boltokban is ismerik ezeket, és nem okoz gondot, ha ilyenben mérjük le a vásárolni kívántakat. Akár magunk is varrhatunk ilyesmit vékony textíliákból, vagy akár függönyanyagból.
Folyadéktárolás okosan
A megfelelő folyadékbevitel nélkülözhetetlen ahhoz, hogy hidratáltak maradjunk, és jól érezzük magunkat a bőrünkben. A boltok polcain rendszerint műanyag üvegekben sorakoznak az üdítők. A legjobb persze az lenne, ha ezeket le sem emelnénk onnan, de ha mégis megtesszük, akkor használjuk őket addig, amíg csak a higiénia engedi. Sajnos ilyen szempontból az újratöltés csak ideig-óráig működik, és előbb vagy utóbb a kukában végzi ez az palack is. A legjobb, ha üvegből készült kulacsok mellett döntünk, amelyek kiválóan tisztíthatóak és stílusos formában vihetjük magunkkal így a folyadékot. Ha gyakran vásárolunk kávét, akkor megéri magunkkal vinni egy hordozható, hőálló termoszt, fedeles poharat. Senki nem fog furcsán nézni ránk, ha így kérjük az élénkítő nedűt.
Csomagolásmentes üzletek
Kétség sem férhet ahhoz, hogy a mindennapokban használt termékek csomagolásaival tetemes mennyiségű lassan lebomló szemét kerül a kukába. Nem véletlen, hogy már hazánkban is megtalálhatóak azok a boltok, ahol csomagolásmentesen lehet hozzájutni a konyhában felhasznált alapanyagokhoz. Csak le kell mérni a magunkkal vitt tárolók súlyát, megtölteni azokat, és ez alapján fizetni. Külföldön már rendkívül divatosak a hasonló lehetőségek, hazánkban még e téren is van mit tanulni.
Háztartás felesleges műanyagok nélkül
Mindannyian ismerjük azokat a családi, baráti összejöveteleket, amikor a legegyszerűbben műanyag poharak és tányérok használatával tudjuk megoldani a grillezéseket, közös étkezéseket. A gyerekzsúrok elmaradhatatlan elemeinek is számító műanyagok azonban jelentős terhelést jelentenek a környezetre akár a háztartások szintjén is. Ezek elhagyhatóak, hiszen a hagyományos tányérok és poharak mosogatása nem jelent komolyabb energiaráfordítást, sőt, jó társaságban gyorsan megoldható az ilyesmi. Hasonló a helyzet a szívószálakkal is. Valóban megéri ezeket használni? Miért ragaszkodnánk hozzájuk, ha nélkülük is azonos értéket képvisel a fogyasztani kívánt innivaló?
A környezettudatosság szerves részét képezi az is, hogy az otthonunkban használt tárgyakból kihozzuk a maximumot, és ne vásároljunk csak azért, mert a trendek ezt kívánják. Régi bútorainkat például bútor tapéta segítségével egyszerűen felújíthatjuk és ízlésünkhöz igazíthatjuk. Gondolkodásmódunk megváltoztatásával élhetőbbé tehetnénk bolygónkat, amire bizony nagy szükség lenne manapság.