Cseréld le, vegyél újat?
Akár egyetlen karácsonyi vagy húsvéti szezon is elegendő ahhoz, hogy tetemes mennyiségű dekorációt halmozzunk fel. Persze, nagyon aranyos a sokadik kerámia nyuszi, és a fából készült, felakasztható díszek is vonzzák a tekintetet, de a gyűjtögetésnek nem sok értelme van. Természetesen, ha nem engedheted meg magadnak a designer megoldásokat, akkor a megfizethetőbb árkategória is tud rendkívül ízléses lenni. A lényeg viszont inkább abban rejlik, hogy használjuk, amink van, és ne törekedjünk folyton a kollekció szaporítására - legyen szó akár az őszi, akár a tavaszi dekorációkról.
Merre haladnak a trendek?
A mai kor embere a vásárlásra egyfajta öngyógyításként, stresszoldó folyamatként gondol. Amíg az új holmik beszerzésével vagyunk elfoglalva, addig sem rágódunk olyan problémákon, amelyek megnehezítik mindennapjainkat. A trendek egyértelműen a felhalmozás irányába mozdulnak. Néha teljesen felesleges dolgokat veszünk meg, kizárólag a birtoklás vágyának teljesüléséért. A szezonális dekoráció ehhez ideális terepet biztosít, hiszen mindig van lehetőség bővíteni a már egyébként is rendelkezésre álló díszek sorát.
Olcsón sokat?
Nem véletlen választják olyan sokan a fast fashion üzleteket. Néhány ezer forintért divatos ruhadarabokhoz hozzá lehet jutni. Nos, ugyanez működik a lakásdekorációval is. Rendelhetsz külföldről, gyakran silány minőséget, ám kétségkívül nagy mennyiségben, olcsón, de megteheted ezt itthon is néhány üzletláncnál. A kérdés, hogy valóban szükség van-e a többnél is többre.
Figyelj a minőségre!
A minőség gyakran nem egyenlő az árral, ezt az elején szögezzük le. Nem akkor lesz igényes az otthonod, ha van erre egy magas számjegyű összeged. Gyakran a kreativitáson múlik, hogy mit tudsz kihozni akár egy kissé ódon darabból. A vásárlás alkalmával is helyezd fókuszba az időtállóságot, és azt, hogy vajon fog-e tetszeni a kiszemelt dekoráció jövőre is. A természetes anyagból, például vesszőből, fából készült dekorelemek soha nem mennek ki a divatból, és évekig mutatós részei lesznek otthonodnak.
Fenntartható és élhető otthon
A fenntarthatóság nem jelenti azt, hogy mi lennénk a lakásért, és nem fordítva. Az élhető környezet kialakítása egyszerűbb, mint hinnéd. A komfortosság a rendelkezésre álló térben és a praktikus tárolásban is megmutatkozik. Ha minden szem előtt van, az könnyen a zsúfoltság és a rendetlenség látszatát keltheti. A tárolókat, főleg a természetes anyagból készülteket, is díszítheted szezonális elemekkel, így naprakész lehetsz a lakás dekorálása terén is. Szárazvirág, kagyló, egy vázába halmozott termés ősszel - gondolj egyszerű dolgokra!
Vásárolj másodkézből tavasszal is!
A környezettudatosság gyakran éppen abban mutatkozik meg, hogy újra felhasználod a dolgokat. Vannak olyan üzletek, ahol kifejezetten használt tárgyakat szerezhetsz be. A turikban megfizethető áron frissítheted lakástextíliáid gyűjteményét. Nézz körül a webshopokban! A függönyök több ezer forintos tételt tesznek ki, de akár egy asztalterítőért is elkérnek tízezret. Miért költenél feleslegesen? Indulj kincskeresésre! A second hand üzletek több pozitív meglepetést kínálnak, mint hinnéd.
Legyen vége az eldobható tárgyak korának!
Infláció és minimális béremelkedés- ezek arra sarkallhatnák az embereket, hogy kevesebbet költsenek. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a feleslegesnek hitt dolgokra mindig van elegendő anyagi háttér. Miért tartoznál azok közé, akik a felhalmozásban lelik meg örömüket? Szerezz be annyi lakásdekorációs elemet, amivel kényelmesen érzed magad. A mennyiség helyett törekedj a minőségre. Nem baj, ha nincsenek egymás mellé pakolva a nyuszi díszek, érdemes lehet inkább egy nagyobb, mutatósabb lakásdekoráció mellett letenni a voksot. Gondolkodj színekben, formákban! Néha elég a helyiségbe más színű textíliákat elhelyezni, és az eredmény máris egészen más képet mutat.
Ne feledd, ami most még döntés kérdése a fenntarthatósággal összefüggésben, az akár már néhány évtizeden belül már szükségszerűvé válik majd. A gondolkodás átalakítása, a dolgok újraértékelése sokat segíthet abban, hogy egy környezettudatosabb életszemléletet tudhass magadénak.
Írta: Kiss Anita