Ragaszkodni vagy elengedni?
Ahogyan az élet más területein, úgy a lakberendezésben is felmerül a kérdés. Sokan ragaszkodunk a régi bútorokhoz, már csak a hozzájuk fűződő érzelmi kapocs apropóján is. Ezzel nincs is semmi baj. Ha egy kissé már ütött-kopott azok felszíne, akkor az öntapadós bútortapéták segítségével hamar újjá varázsolhatod. Néha viszont éppen az ódon holmikban látjuk meg a szépséget.
A régi bőröndök, a kissé már viseltes festmények, vagy az idő múlását hűen tükröző komódok egyfajta izgalmas kalandot visznek a 4 fal közé. Ehhez persze az is szükséges, hogy a megfelelő módon kombináld azokat. Könnyen beleeshetsz abba a hibába, hogy régies, szinte már dohos pincéket idéző hangulatot teremtesz a kopott megoldásokkal. Fontos látnod, hogy mi számít még szépnek, és mi igénytelennek. A felújítás területén sem árt kicsit otthonosan mozognod. Egy régi éjjeliszekrény szó szerint újszerű színt kaphat néhány rétegnyi festéssel. Ha csak egy komód fiókjait alakítanád át, akkor is bátran nyúlhatsz az öntapadós bútortapétákhoz. Vágj méretre, ragassz, és gyönyörködj a végeredményben! Nemcsak az eklektikus stílus színes kavalkádját valósíthatod meg otthonodban ilyen módon, hanem tulajdonképpen bármilyen stílust létrehozhatsz, szinte fillérekből.
Az ódon az igazán értékes?
A régiségkereskedőknek erről megvan a maguk véleménye. Attól, hogy valami régi, még nem biztos, hogy értéket is képvisel. Ugyanakkor a megfelelő szakemberek kezei között akár a több generáció óta a család birtokában levő darabot is újjá lehet alkotni, és így már értéke is a korábbi sokszorosa lehet. De honnan tudhatod, hogy mennyit ér egy régi bútor? A másodkézből beszerzett berendezési tárgyak, bútorok kapcsán a legtöbben a funkcionalitást keresik, a kreatívabbak pedig a bennük rejlő lehetőséget látják. Az érték az átlagember számára így mutatkozik meg. Ha már a bolhapiacon látod, hogy mit tudnál kihozni az olcsón kínált kacatból, akkor sok lépéssel előrébb jársz, és jó üzletet csaphatsz.
Turkálós kincsek a lakberendezésben
A turkálók reneszánszukat élik, és a trendek egyértelműen azt mutatják, hogy mind többen keresik az olcsón beszerezhető ruhákat. Ma már akár a kínai boltokban is komoly ezreket elkérnek egy-egy ruhadarabért, így nem csoda, ha sokan inkább a second hand üzleteket keresik. Számos olyan kiskereskedéssel találkozhatsz, ahol a ruhákon kívül lakberendezési tárgyak, vagy legalábbis lakástextíliák elérhetőek. Ilyen módon rengeteg pénzt megspórolhatsz, ha ugyanis bálabontásra, árucserére megjelensz az üzletben, kifoghatod a legtutibb darabokat.
Ez valóban egyfajta kincskeresés, annak minden izgalmával együtt. Ha magad lelsz rá minden olyan darabra, amely később lakóteredben kap helyet, az különös jelentőséggel és személyességgel bír. Szeretjük, ha a tárgyaknak történetük van, és kapcsolódik hozzájuk valamilyen személyes élmény. Arról pedig nem is beszéltünk, hogy a másodkézből beszerzett tárgyakkal csökkenthető az ökológiai lábnyom, és persze valóban nagyon sok pénzt spórolhatunk meg. Mindez hatványozott jelentőséggel bír a klímaváltozás és a horror infláció időszakában. Turizni és használtan vásárolni tehát manapság egyáltalán nem ciki, sokkal inkább tudatosságról árulkodik.
Ha szereted a kreatív elfoglaltságot…
Alkotni jó, és ez akkor sincs másként, ha a lakberendezésről van szó. Kreatív energiáid kiélheted akár azzal is, hogy szezonális dekorációban gondolkodsz, de a megunt bútorokat szintén izgalmassá varázsolhatod festéssel, öntapadós bútortapétával. Ne feledkezz meg a világítástechnikáról és a lakástextíliákról sem, mely utóbbiak a téli hónapokban különös jelentőséggel bírnak az otthon melegének megteremtésében.
Írta: Kiss Anita