Környezetbarát lakberendezés: nem minden rossz, ami régi!
A fenntarthatóság egyre többet emlegetett téma. Az elmúlt évben leginkább az energiafelhasználás, az energiaárak, és a korszerű megoldásokra való áttérés kapcsán került fókuszba. Tény ugyanakkor, hogy hétköznapi választásaink és szokásaink alapvetően határozzák meg, mennyire vagyunk képesek elsajátítani a környezettudatos szemléletet.
Mindegy, hogy ruhavásárlásról és a second hand üzletek kínálta lehetőségekről van szó, vagy otthonod költséghatékony berendezéséről, érdemes a másodkézből beszerzett megoldásokat is középpontba helyezni. Az újrahasznosítással, a tárgyak életének meghosszabbításával sokat lehet tenni annak érdekében, hogy minél kevesebb holmi végezze a szemétben. Fogyasztói társadalmunkban mindez központi kérdés, hiszen a termelt szeméttel együtt kell élnünk, és ha nem is lakókörnyezetünkben foglalja a helyet, annak újrahasznosítása nem oldható meg maradéktalanul. A magunk mögött hagyott ökológiai lábnyom csökkentésének érdekében a régi bútorok tökéletes választásnak bizonyulnak. Lássuk, milyen előnyeik vannak, és hogyan építhetők be akár korszerű lakberendezési stílusban berendezett enteriőrbe is!
Stílusos bútorok időtálló minőségben
A régi bútorok még igazi fából készültek. Minőségük össze sem hasonlítható a manapság elterjedt faforgács, bútorlap és hasonlók felhasználásával készült társaikkal. A legjobb az egészben az, hogy a régi bútorok között szinte minden lakberendezési stílushoz megtalálhatod a hozzá passzolót. Nézzünk egy asztalt példának. A nagyméretű, parasztasztal vidéki stílushoz és rusztikus megoldásokhoz ideálisnak bizonyul. Az ónémet, kicsit díszített típus már a polgári vonallal kevert enteriőrben is megállja a helyét, de a korszerű eklektikus stílushoz is jól mutat. A neorokokó és neobarokk szerelmesei kecses vonalú darabokra lelhetnek, ráadásul az évtizedekkel ezelőtt készült darabok ma is strapabírók, értékállók.
Nem minden olcsó, ami régi!
A régiségekkel szakmailag foglalkozók pontosan tudják, hogy a régi bútorok és berendezési tárgyak néha messze többe kerülnek, mint a lapra szerelt típusok. Persze a szórás itt is igen nagy. Ha valaki gyorsan megszabadulna a régi holmiktól, a padláson vagy a melléképületekben porosodó daraboktól, akkor kifejezetten jó üzletet csaphatsz. Némi felújításra lehet, hogy szükség lesz, de a csiszolópapír, a fa ápolása csodákra képes. Ha nem tudsz megbarátkozni a felülettel, akkor a tisztítást követően öntapadós bútortapétával varázsolhatod ízlésednek megfelelővé a beszerzett bútort. Az időtálló minőség és a saját stílusodhoz passzoló színvilág így egyaránt garantáltak.
Lakberendezési alapismeretekkel elkerülhetők a bakik!
Költözés előtt, vagy akár lakásfelújítás előtt állva egy sor tényezőt érdemes átgondolni. A megfelelő burkolatok, az elektromos kiállások elhelyezése és a szaniterek állapota egyaránt befolyásolhatja a helyiségek kényelmét és tényleges használhatóságát. Ezek korszerűsítése éppen elég anyagi forrást felemészt. Ha másért nem is, a takarékoskodás apropóján mindenképpen megéri körülnézni a használt, régi bútorok között. Nem csak profik kínálják portékáikat, gyakran csupán az a cél, hogy az ingatlan minél gyorsabban kiüríthető legyen, s így igazi kincsekre bukkanhatsz kifejezetten jó áron. Elő a súrolókefét, tisztíts, ápold a fát, fess vagy használj öntapadós bútortapétát, a végeredmény valószínűleg Téged is meglep majd. Sokan nem is gondolják, hogy egy bútor színének megváltoztatásával mennyire más hatást kelt majd, s akár eredeti stílusától eltérő lakberendezési irányzathoz is kiválóan társíthatóvá válik.
Régi képkereket? Igazi különlegességnek számítanak!
Ha próbáltál már képkeretet beszerezni manapság, akkor valószínűleg van némi rálátásod a kínálatra. A fa ritkaságszámba megy, de ami fából kapható, az is valahogy magán viseli azt az egyen-stílust, amit az egyedi lakberendezésre vágyók szeretnének elkerülni. A régi képkeretek is felújíthatók, és elképesztő hatást keltenek, tulajdonképpen bármely lakberendezési irányzathoz passzolva.
A régi jobb, mint az új?
Sok esetben biztonsággal állítható, hogy igen. Természetesen vannak olyan tárgyak, amik menthetetlenek. Gyakran azonban egy kis odafigyeléssel, némi ráfordítással a bútorok és a dekorációra alkalmas elemek újjávarázsolhatók, és egészen új szerepet tölthetnek be a térben. A jóízlés és a stílus kiemelt jelentőséggel bírnak, ha régi bútorokkal dolgozol. Fontos, hogy már akkor lásd a bennük rejlő lehetőséget, amikor még koszosak, esetleg karcos a felületük. A színek csodákra képesek, és azonnal jól kihasználhatóvá teszik még a régi, kopott darabokat is.
A fenntarthatóság ott kezdődik, hogy a fogyasztói társadalom diktálta trendeket nem követed ész nélkül, hanem költséghatékonyan, tudatosan választod meg, mi kerüljön otthonodba, mit viselj, és hogyan szervezd beszerzéseid. A régi tárgyak ráadásul magukban hordoznak egy-egy történetet. Ha nagyszüleidtől örökölt darabokról van szó, akkor különösen értékesnek bizonyulnak azok már csak az eszmeiségnél fogva is. Ha szívedhez közel álló tárgyak kapnak helyet otthonodban, amelyekre jó érzés rápillantani, az mindennapi hangulatodra is pozitív hatással lesz.