Galéria: tároló hely és plusz alapterület a lakásban
Van egy olyan belsőépítészeti megoldás, amely nem csak az ingatlan alapterületének megnövelésében segíthet, hanem esztétikai szerep is juthat neki. Igen, miként a címből már kiderült, nem más ez, mint a galéria. Tévedés, hogy csak nagy belmagassággal rendelkező otthonokban alkalmazható eredményesen, de ha mindkét szintet ténylegesen használni szeretnénk tartózkodási céllal, akkor nem árt a legalább 5-6 méteres magasság.
A belmagasság a döntő
Ez az a tényező, amin nem igen tudunk változtatni. A régi polgári házakban és a mostanság nagyon divatos loft ingatlanokban minden gond nélkül kialakítható olyan galéria, amelynek mindkét szintje teljes értékűen használható. Ne tántorítson azonban el a különleges megoldástól az, ha csak 4-5 méter áll rendelkezésre. Az úgynevezett részleges galériához ez is elegendőnek bizonyulhat. Vannak, akik kifejezetten tároló helyhez szeretnének hozzájutni, mások az egyedi belsőépítészeti kialakítás miatt teszik le a voksot a galéria mellett.
Ha plusz tároló helyekre van szükséged
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a lakás soha nem lehet elég nagy. Valljuk be, csak kevesen engedhetjük meg magunknak, hogy négy-öt szobás otthonban töltsük mindennapjainkat, s ilyenkor bizony okos megoldások szükségesek ahhoz, hogy minden kényelmesen elférjen. Ugyan az egyedi méretre gyártott bútorokkal, vagy panelekben a beépített szekrényekkel rengeteg tárolásra alkalmas helyhez lehet jutni, de ezek a lehetőségek nem mindenki számára elérhetőek. A galéria még annak részleges kialakítása kapcsán is nagyon sok plusz helyet biztosít.
Rendszerint a fekhely elhelyezése történik a felső szinten, s alatta fiókokkal, nyitható szekrényekkel rendelkező tér kap helyet. Ennek fordítottja is igaz, és a gyerekszobák kedvelt kuckója lehet az alulra helyezett ágy, és a köré épített szekrényes megoldás. A helyiség méretétől, formájától, fekvésétől is függ, hogy milyen kialakítás lehet oda ideális.
Nagy belmagasság, korlátlan lehetőségek?
A nagy belmagasságra sokan úgy tekintenek, mint egyfajta negatívumra a fűtés szempontjából. Ez a probléma is megoldható azonban azzal, ha galériát alakítunk ki a térben. Egyrészt a függőleges magasság megtörhető ilyen módon, másrészt a meleg levegő eloszlása is másként történik majd.
A galéria a megfelelő alapanyagokból, profi kivitelezéssel kétségkívül látványos végeredményt garantál. Ez lentről és fentről is így igaz, ráadásul a növények elhelyezése is mutatósan megoldható a galéria szélén. A hasznos alapterületet mindenképpen megnöveli a mindkét szintjén használható galéria, az pedig már saját igényeid szerint alakíthatod, hogy dolgozószoba kerül-e alulra, és felülre egy pihenősarok, vagy éppen fordítva. Arra mindenképpen törekedj, hogy elegendő fény jusson mindkét területre, akár oldalsó irányból, az ablak felől érkezve.
Nem mindegy a kialakítás!
Elég csak a Pinteresten a galéria témában keresni, és máris rengeteg hasznos ötlettel találkozhatsz. Inspirációt nyerhetsz ilyen módon, és rátalálhatsz arra a megoldásra. amely az élettérnek, az elérni kívántaknak, vagy éppen tárolási igényeidnek a leginkább megfelel.
Az építés előtt mindenképpen átgondolandóak azok a kérdések, hogy milyen anyagot használjunk, teljes egészében elfoglalja-e majd az építmény a helyiség egyik falrészét, valamint mekkora teherbírással rendelkezzen az. Ez utóbbi kevésbé kérdéses akkor, ha alulra tároló részek kerülnek, felül pedig csak egy fekvőhely található. A rendszer felépíthető szakember segítségével akár néhány nap alatt, ha pedig mindkét szint lakótérként funkcionál, akkor ne feledkezz meg a burkolásról sem.
Ami a teherbírást illeti, eltérőek az igények, és a felhasznált alapanyagok függvényeként is alakul az. Teljes szintként történő használat esetén mindenképpen törekedjünk a strapabíró és kiváló teherbírással rendelkező konstrukcióra, még akkor is, ha ez többe kerül.
Érdemes a robosztus hatást kerülni, ami leginkább a fa alkalmazásakor szokott előfordulni. Az üveg felületek, a karcsú lépcsőfeljáró remek döntésnek bizonyulnak, de részleges galéria esetén akár lépcsőszerűen elhelyezkedő szekrények is szolgálhatnak a felső rész megközelítésére. A kreativitásnak hála alig négy méteres belmagasság esetében is kihozható a legtöbb a dologból, ezzel hasznos alapterülethez és persze egy különleges helyiséghez jutva.
Írta: Kiss Anita