Túlzsúfoltság, a legnagyobb szarvashiba
Legyen bármilyen bútorokkal is berendezve otthonod, egy dolgot mindenképpen kerülj el. Nem más ez, mint a túlzsúfoltság. Miért pakolnád tele a szekrények tetejét? Valóban van haszna azoknak a holmiknak, melyeket egymás mellé helyezve töltöd meg a polcokat? Mi az, amit tényleg szívesen látsz környezetedben? A túlzott szentimentális gondolkodás egy idő után oda vezethet, hogy otthonod inkább hasonlít majd egy raktárra, mint élhető élettérre. Tanuld meg elengedni a dolgokat- a maguk tényleges, fizikai formájában is. Az emlékek benned élnek, semmi szükség arra, hogy felhalmozz olyan tárgyakat, melyektől megőrzésüket várnád. Vedd észre azt is, mikor bizonyul valami inkább szemétnek, mint hasznos vagy esztétikus tárgynak.
Rendetlenség
A zsúfoltsággal karöltve érkezhet a rendetlenség, de akár önmagában is képes arra, hogy még az igényesnek kinéző enteriőrt is elrontsa. A rendetlenség valahol igényesség kérdése is. Bár a zseni tényleg átláthatja a káoszt, de ha igényes környezetet szeretnél teremteni, akkor inkább törekedj a rendezettségre. Néha elég csak néhány rendszerező doboz, vagy egy új szekrény. Egyfajta megoldást kínál az is, ha használtan vásárolsz, és például öntapadós bútortapétával dobod fel a kiszemelt darabot. Egyedi stílust teremthetsz, s persze nem utolsó sorban új helyet a tárolásra. Ha csak ezen múlik a rend szeretete, akkor szerezz be egy bútordarabot. Akkor viszont keményebb dolgod lesz, ha rossz szokásként nem teszed a holmikat a helyükre. Így akár néhány nap alatt eluralkodik otthonodban a káosz, ami igencsak igénytelen összhatást kelt. Ne feledd, a külső környezet a belső rendezettségre és kiegyensúlyozottságra is hatással van.
Nem megfelelő világítástechnika
Az enteriőr kialakításában kiemelt szerep jut a világítástechnikának. Erre még csak sokat sem kell költeni, ám arra mindenképpen figyelj, hogy milyen világítótesteket helyezel el a térben. Az asztali lámpa mellett a mennyezeti világítás éppen olyan lényeges, mint a hangulatfényt biztosító megoldások. Ha túl sötét egy helyiség, mert nem ideális a megvilágítás, túl kevés fényforrás áll rendelkezésre, akkor biztosan nem kelt majd otthonos hatást.
Üresen hagyott falrészek
A minimál stílus kedvelőin kívül aligha akadnak olyanok, akik hangulatosnak találják a csupaszon hagyott falrészeket. A dekorálásra számos lehetőség adódik, és akár ingyen, némi kreativitással is megoldható a dolog. E tekintetben is bebizonyosodik, hogy az ár és az elért igényes összhatás mennyire nincsen sokszor összhangban. Az erdei séta, túra alkalmával összegyűjtött termények, faágak, vagy kagylók felhasználásával elképesztő fali csodákat alkothatsz. Javasolt a Pinteresten ötletelni.
A faldekoráció terén is többféle lehetőséged van. Elhelyezhetsz számos képkeretet egymás mellé, alá fölé, de akár egyetlen nagyméretű álomcsapda mellett is dönthetsz. A lényeg ilyenkor is az, hogy megtaláld saját stílusod. Ha rálelsz, a méregdrága designer megoldások is eltörpülhetnek az egyéniség adta erő mellett.
Rossz minőségű lakástextíliák
A lakástextíliák nélkülözhetetlenek a helyiségekből. A nappaliban és a hálóban kiemelt jelentőséggel bírnak, de tulajdonképpen mindenütt megjelennek, ahol ablak megtalálható. Mivel ezek színükkel és mintájukkal éppen úgy meghatározzák a helyiség hangulatát, mint méretükkel, így fontos, hogy jól válassz. Törekedj a minőségre, melyet azonban akár másodkézből is elérhetsz. Ha ismered a legjobb turkálókat a városban, és jó szemed van a használt kiegészítőkhöz, akkor biztosan új kedvencekre lelhetsz. A rojtos, kopott, régóta használt és talán már örömet sem okozó textíliáktól pedig szabadulj meg, hiszen az enteriőr színvonala múlhat ezen.
Kopott bútorok
Hallottál már az öntapadós bútortapétákról? Ezek segítségével nem csak a kopott bútorokat varázsolhatod újjá, hanem a megunt felületeknek is új színt, mintát, stílust adhatsz. Használd a bútortapétákat okosan, és ha megtalálod azt az egyensúlyt, ami igényes, akkor új hangulatot teremthetsz, és ezzel megmenthetsz egy bútort is a kidobástól. A felújítás nem szégyen, sokkal inkább a környezetbarát újrahasznosítás korszerű eleme.
Írta: Kiss Anita