Alternatív energiaforrások az otthon kényelmének szolgálatában
Az energiafelhasználás minden korábbinál gyakrabban szóba került az elmúlt bő fél évben. A hétköznapi emberek figyelme is arra terelődött, miként lehetne a megújuló energiaforrásokkal pénzt megspórolni a hagyományos fűtési megoldásokon. A földgáz és a kőolaj nem fognak örökre rendelkezésre állni, és ez független az aktuális gazdasági helyzettől és világpolitikától. Ha nem is saját életünkben tapasztaljuk meg az igazi hiányt, de gyermekeink, unokáink már biztosan szembesülnek a probléma nehézségeivel. A megoldást egyértelműen a megújuló energiaforrások használata, valamint az ehhez szükséges rendszerek kiépítése jelenti.
Mi számít megújuló energiaforrásnak?
Ahogyan nevükben is szerepel, ezek folyamatosan megújulnak. A kőolaj, a kőszén, a földgáz nyilvánvalóan nem tartoznak ebbe a körbe. Ellenben a nap sugarai által termelt energia, a szél energiájának felhasználása folyamatosan újratermelődnek, és a klímától függően kiválóan kihasználhatók a bennük rejlő lehetőségek. Talán kevesebben ismerik a biomassza fogalmát, ami a növényi és állati eredetű anyagok által termelt energiával azonosítható. A Föld belsejében található energiát geotermikus energia névvel illetjük, de az egyes országokban nagy teret nyert vízenergia mellett sem mehetünk el. Mindezek nyilvánvalóan természeti adottságok és klíma függvényeként kínálnak alternatívát, de a napenergia szinte mindenhol rendelkezésre áll, csak a megfelelő rendszer kiépítése, és persze a vonatkozó, megengedő jogi háttér szükséges hozzá.
Még mindig nem látnak tisztán az emberek?
A mai kor embere még mindig hajlamos kicsiben gondolkodni. Az energiaárak határozzák meg a fogyasztást, sőt, gyakran még azok sem. A mának élünk, pedig a távolinak hitt jövő hamarabb elérkezik, mint szeretnénk. Gondoljunk csak a nyári aszályra, és a lassan posztapokaliptikusnak tűnő tájakra, az emelkedő élelmiszer árakra, az energiaválság ijesztő jelenségére. Bár talán az általános felmelegedésnek is köszönhető az idei enyhe tél, de nem tudhatjuk, mi vár ránk az elkövetkező időszakban. Energiára pedig nemcsak a hideg időjárás közepette van szükség, hanem egyébként is.
Fenntarthatóság és környezetterhelés?
A megújuló energiaforrásokhoz bármikor hozzáférhet az ember, és ténylegesen az energiának nincsen ára, az azt felhasználó rendszernek azonban annál inkább. A hátrányok tulajdonképpen itt jelentkeznek, s még inkább az energia tárolhatóságában. Az akkumulátorok gyártása rendkívül környezetterhelő, és igencsak drága mulatság. A megújuló forrásokkal nagyjából tervezni lehet, de az egyre szélsőségesebb időjárási körülmények között nem mondhatjuk el, hogy maximálisan kiszámíthatók. A kisebb vízhozamú folyók kevesebb energia előállítására alkalmasak, a szélcsendes helyeken pedig a szélenergia nem számít opciónak. Talán a leginkább elterjedt a napenergia iránti igény, ám a hazai szabályozás jelenleg ennek sem kedvez.
Mindebből úgy tűnhet, hogy a környezetvédelmet célzó energiákkal is akad gond bőven. Az áttérés lehetősége szépen hangzik, de még mindig számos akadályba ütközik, akár a kormányok részéről is. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vízerőművek kiépítése rendkívül helyigényes, a szélenergiával kapcsolatban az állatvédők szólalnak fel rendszeresen a madárvilágra gyakorolt hatással összefüggésben. Az akkumulátorok gyártása rengeteg vizet igényel, ráadásul veszélyes hulladéknak számít a felhasznált anyag. Felmerülhet tehát a kérdés, hogy nem történik-e ugyanolyan környezetrombolás a fenntartható megoldásokra való felkészüléssel, mint a fosszilis energiahordozók felhasználásával.
Alapvetően érdemes felkészülni azokra az időkre, amikor egyre kevesebb energia lesz elérhető, és az emberiség kénytelen lesz a megújulók felé fordulni. Ez talán hamarabb elérkezik, mint hisszük. Az aktuális világpolitikai helyzet is arra hívja fel a figyelmet, hogy semmit nem szabad készpénznek venni.
Fenntarthatóság és összefogás
Az otthonteremtés és az ingatlanhoz tartozó rendszerek megtervezése során egyre nagyobb szerephez jut a fenntarthatóság, a megfizethető használhatóság. Az országoknak nemcsak a saját területeiken elérhető lehetőségekkel kellene élniük, hanem egyfajta együttműködés keretein belül megosztani egymással az energiaforrásokat. Az efféle kompromisszumok azonban sajnos még nagyon messze állnak tőlünk. A kényszer nagyúr, de miként a tapasztalatok is mutatják, az emberek szükséghelyzetben sem feltétlenül fordulnak egymás felé. A gondolkodás egyfajta átalakítására is szükség lenne ahhoz, hogy a jelenleg is észlelhető energiaszegénység megoldódhasson, és a jövőben a megújulók felé fordulhassunk nem csak helyi szinten, hanem világszerte.
Írta: Kiss Anita